Shichi-Go-San (7-5-3) czyli rzecz o japońskich tradycjach

15 listopada to specjalny dzień w Japonii. Tego dnia obchodzi się Shichi-Go-San czyli dosłownie ‘7-5-3’ – dzień obchodzony przez rodziców i rodzinę 5-letnich chłopców i dziewczynek w wieku 3 i 7.

Skąd 7, 5 i 3? W dawnej Japonii to właśnie 3, 5 i 7 rok życia był tym, przed którym umierało najwięcej dzieci, kiedy więc dziecko dożywało określonego wieku, był to zdecydowany powód do świętowania. Cyfry te są również, co ciekawe (!), uważane za przynoszące szczęście i pomyślność w japońskiej kulturze.

Dawniej więc, jeśli dziecko dożywało tych urodzin, cała rodzina udawała się do świątyni Shinto , w której dzieci, ubrane w tradycyjne stroje (chłopcy zakładają hakamę, dziewczynki po raz pierwszy wiążą kimono pasem obi, zamiast prostym sznurem), przedstawione zostają bogowi Ujigami, który odpowiedzialny jest za pomyślność i długie życie w zdrowiu.

Współcześnie dzień ten oznacza również profesjonalną sesję fotograficzną, w tym również wypożyczenie hakamy lub kimona (koszty to czasem naprawdę spory wydatek, kwoty sięgają rzędu kilkuset dolarów!) oraz wspólną rodzinną kolację.

Tego dnia je się również ‘chitose ame’ – podłużne cukierki, których nazwa oznacza dosłownie 1000-letni przysmak. Wręcza się je dzieciom właśnie w dniu Shichi-Go-San.

Ciekawostką jest również fakt, że święto to od kilku lat obchodzone również przez..opiekunów psów. Świątynia Ichigaya Kameoka Hachimangu w dzielnicy Shinjuku w Tokio od 9 lat oferuje specjalną ceremonię właśnie dla psów. Opiekuni tychże zjeżdżają się na tę okazję z całej Japonii!

Meiji_Jingu_Shrine_(25082956321)

800px-A_young_girl_in_a_Shichigosan_festival,_Tokyo;_2008

Kimonos_@_Harajuku_2011-11_(6451331577)

Shichi-Go-San-Chitose-Ame

2 Comments

  1. Cukierki przypominają mi te, które wisiały u babci na choince odkąd sięgam pamięcią. Kiedyś nieopatrznie sięgnęłam i spróbowałam zjeść. Też miały chyba z 1000 lat 😉

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s