Daruma-ji czyli skąd się bierze pomyślność w Japonii

Po długim i wyczerpującym tygodniu w Nagano żałowaliśmy trochę, że nie udało nam się porządnie zwiedzić prefektury Gunma, zwłaszcza małego miasteczka Takasaki w jej południowo-zachodniej części. Kiedy więc tylko pogoda się poprawiła (co w naszej definicji oznacza głównie spadek temperatury poniżej 30 stopni..) wypożyczyliśmy samochód i super autostradą ruszyliśmy w kierunku Gunmy.

Takasaki słynie przede wszystkim z jednego – to właśnie tam tworzy się i sprzedaje najsłynniejsze w Japonii “laleczki” Daruma (達磨, nazywane również często Dharma). To właśnie to miasto odpowiedzialne jest za produkcję ponad 80% laleczek Daruma.

Laleczki te, we wcześniejszych latach najczęściej w kolorze czerwonym, przedstawiają brodatego mężczyznę, Dharmę, i są słynne w całej Japonii. Obecnie można kupić je w najróżniejszych kolorach, różnią się również detalami, w zależności od upodobań artysty, który je wykonuje.

Daruma uznawane są przez niektórych za omocha (おもちゃ) czyli zabawkę, jednakże wciąż są przede wszystkim talizmanem i symbolem pomyślności. Wręczane są tym, którzy chcą coś osiągnąć, mają w głowie ustalone cele i chcą, aby się spełniły. Wręcza się je uczniom i studentom, aby zapewnić im pomyślne wyniki przed egzaminami. Wręcza się je zazwyczaj na początku każdego roku.

Każda kreska, każdy malunek na Darumie ma swoje znaczenie, brwi mają przypominać japoński symbol czyli żurawia, natomiast zarost na twarzy – skorupę żółwia. Nawiązuje to do japońskiego powiedzenia: “Żuraw żyje 1000 lat, żółw 10000.” i jest symbolem pomyślności i długowieczności.

Nowa, zakupiona Daruma nie ma tęczówek oczu, jedynie białka. Osoba obdarowana sama maluje pierwszą czarną tęczówkę, jednocześnie skupiając się na celu, o który prosi. Następnie, kiedy uda się dany cel zrealizować maluje się drugą tęczówkę.

Pod koniec każdego roku w wielu miejscach w Japonii odbywa się również festiwal palenia laleczek Daruma – daruma kuyō (だるま供養). Po ceremonii wdzięczności laleczki pali się i kupuje kolejne na nowy rok. Najsłynniejsze ceremonie odbywają się w Tokio oraz Gifu, najlepiej jednak, wg Japończyków, jest wrócić z Darumą tam gdzie się ją zakupiło.

Nasza powinna więc wrócić, do najsłynniejszej świątyni poświęconej Darumie – Shorinzan Darumaji znajdującej się właśnie w Takasaki.

IMG_0754

IMG_0752IMG_5273

Na koniec – moja własna Daruma, już z namalowanym okiem. Celu nie zdradzę, ale jak uda się go osiągnąć na pewno się podzielę:)

IMG-5888

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s