Tsuchiura czyli wycieczka w poszukiwaniu klanu Tsuchiya

Do Tsuchiury, oddalonej od Tsukuby o jedyne 13 kilometrów (ale nigdy nie będącej nam po drodze), wybrałam się na zaproszenie przyjaciółki – Anny, Szwedki, która przeprowadziła się do Japonii 42 lata temu.

Tsuchiura-shi (土浦市) to miasto położone znajdujące się w południowo-wschodniej części prfektury Ibaraki, nad brzegiem jeziora Kasumigaura, drugiego największego jeziora w Japonii. Historia miasta sięga paleolitu (oczywiście wtedy Tsuchiura była osadą, nie miastem). Rozkwit miasta przypadł na erę Edo, Tsuchiura została miastem zamkowym (ruiny zamku możecie oglądać na zdjęciu głównym) i stała się częścią terenów zarządzanych przez szogunat Tokugawa.

W dzień mojej wyprawy w Tsuchiurze odbywał się również doroczny pokaz fajerwerków, więc zaopatrzona w aparat wyruszyłam po południu poszwędać się po mieście, porobić zdjęcia i zobaczyć jak bardzo Tsuchiura różni się od naszej Tsukuby.

Tsuchiura, ze względu na to jak starym miastem jest dużo bardziej przypomina Japonię, którą kojarzymy ze zdjęć. Pełną małych świątyń, wąskich uliczek i nieufnych ludzi.

Zwiedzanie zaczęłam od ruin zamku, który znany był też pod nazwą “Ki-jō” (亀城) czyli Żółwi Zamek. Zamek ten w erze Edo był domem dla klanu Tsuchiya, daimyō (japoński odpowiednik feudalnego lorda) lenna feudalnego Tsuchiura.

IMG_0787

IMG_0805

IMG_0786

Następnie ruszyłam wytyczoną trasą do jednej ze świątyń, wzorowanej na słynnych świątyniach w Kioto.

IMG_0845IMG_0851IMG_0857IMG_0860

Po drodze drobiazgi przykuwają moją uwagę, robię też zdjęcie niezwykłemu drzewu jakim jest osmanthus, który kwitnie w październiku w Japonii i pachnie nieziemsko, wyglądając przy tym kompletnie niepozornie.

IMG_0828

IMG_0831

IMG_0835

Kolejne zdjęcia są już z pokazu fajerwerków, na który przybywa do Tsuchiury ok. miliona osób. Tłumy okupują każdy fragment zieleni, mosty, przejścia. Korki zarówno na wjeździe do miasta jak i na wyjeździe przekraczają ludzkie pojęcie. Po kilku minutach mam dosyć:)

IMG_0879IMG_0941IMG_0899

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s